Zelené střechy nejsou jen módním fenoménem, mají mnoho praktických výhod

V minulosti se stavěly domy šedé, nudné a fádní. Nemyslelo se na zeleň a všechna pozitiva, která lidstvu a příjemnějšímu žití přináší. Doba se mění a lidé chtějí stále více žít v souladu s přírodou. Zelené střechy jsou jedním z nejvíce efektivních způsobů, jak si dopřát kousek přírody a současně čerpat všechny výhody zelené střechy, které přináší domu i lidem.

Zelené střechy pomáhají snížit účty za energie

V zimě hřejí, v létě chladí – tak by se dala zjednodušeně popsat jedna z velkých výhod zelených střech. Na rozdíl od tradičních střech z černého dehtu snižují zelené střechy náklady na energii tím, že teplo pohlcují, místo aby ho přitahovaly, a poskytují budovám přirozenou izolaci.

Zelené střechy pomáhají snižovat efekt městského tepla, což je stav, kdy městské prostředí absorbuje a zachycuje teplo. Zelená střecha cena se nezdá tak vysoká, když znáte návratnost.

Více kyslíku a stínu

Rostliny zelené střechy odstraňují částice vzduchu, produkují kyslík a poskytují stín. Tato přirozená ochrana proti extrémnímu horku navíc umožňuje, aby zelené střechy vydržely dvakrát déle než tradiční střechy. A to i když jsou zelené střechy svépomocí postavené.

Zelené střechy snižují riziko záplav

Další důležitou výhodou zelených střech je jejich schopnost snížit a zpomalit odtok dešťové vody v městském prostředí. Vzhledem k tomu, že střechy a ulice ve městech jsou zpevněné, objem a rychlost odtoku dešťové vody se ohromně zvyšuje a je hlavním zdrojem záplav a znečištění po celém světě. Díky neporézním povrchům, jako jsou chodníky a střechy, typický městský blok generuje více než pětkrát více odtoku než lesní plocha stejné velikosti. Schopnost zelené střechy absorbovat (a filtrovat) vodu výrazně snižuje riziko bleskových záplav a přetečení kanalizace.

Jak pořídit zelenou střechu

Ne každý si zvládne zařídit zelenou střechu svépomocí. Zelené střechy a informace o nich lze zajistit na ekrost.cz.

Ostatní

Odpadní i dešťová voda mají stále svoje využití. Jak toho ale docílit?

V domácnostech se už delší dobu počítá s tím, jak můžeme efektivně zachytávat a pracovat se ztrátami tepla, plynu či elektřiny. Všechny tyto oblasti přitom znamenají ekologickou úlevu i zlepšení hospodaření v domácnosti. Mimo toho všeho je ale poslední dobou aktivním tématem i dešťová voda. Téma je to aktivní hlavně proto, že teplejší klima dává vzniknout dlouhým a […]

Zobrazit
Ostatní

Co mají společného drobné zahradní nádrže a velká sila? Vždy je třeba hlídat správnou hladinu

Hlídání vody v nádržích nám může přijít jako naprostá samozřejmost, ale občas to není ani zdaleka tak jednoduché, jako by se nám mohlo zdát. Důvodem je už jenom ten fakt, že můžeme najít celou řadu různých hladinoměrů. Jednotlivé hladinoměry přitom mezi sebou mohou mít zásadní rozdíly hlavně v tom, jakým způsobem získávají informace o hladině. A pár […]

Zobrazit
Ostatní

Nedá se svítit? Ale dá, vyberte k tomu LED osvětlení

Základem vybavení každé domácnosti je osvětlení. Problém je, když je příliš slabé nebo nedokáže pokrýt všechna místa. Pokud máte po domě temná zákoutí nebo je v některých místnostech tak slabé osvětlení, že si kazíte oči, můžete to kdykoliv změnit. Světla se nekupují zrovna každý den, ale pokud se pro jejich nákup rozhodnete, neměli byste vybírat […]

Zobrazit