Podle kterých parametrů bychom měli vybírat rozvodné skříně do domácnosti? Poradíme základní vlastnosti!

Rozvodné skříně jako takové jsou naprosto nepostradatelnou záležitostí pro víceméně jakýkoliv druh elektrických rozvodů. Je zcela jedno jestli se bavíme o rozvodech domácích či firemních, o složitých nebo nejjednodušších.

Zkrátka bez samotné rozvodné skříně to vůbec nejde. Jejich výběr ale přitom nemusí být ani zdaleka tak jednoduchý. Proto se tak pečlivěji podíváme na to, podle jakých vlastností bychom je měli vybírat především.

Velikost rozvodné skříně je základ

Rozvodné skříně jsou k dispozici v různých velikostech, které se liší podle množství a velikosti zařízení, které budou v nich umístěny. To je naprosto zásadní pro to, abyste víceméně nemuseli vyměňovat v budoucnosti celou rozvodnou skříň. Velikost rozváděčové skříně se vybírá na základě kapacity a rozsahu rozvodu elektrického proudu v současnosti, ale také musíme, jak již bylo zmíněno, přemýšlet napřed.

Specifické materiály pro umístění

Samotné rozvodné skříně mohou být vyrobeny z různých materiálů, včetně oceli, hliníku, plastu nebo nerezové oceli. Výběr materiálu závisí na konkrétním použití a prostředí, ve kterém bude skříň umístěna. Typicky se bavíme o tom, jestli rozváděčová skříň nebude umístěna venku či uvnitř. Druh materiálu přitom může ovlivnit také další vlastnosti. Především potom výběr povrchů, do kterých je možné aktivně vsadit a užívat skříň jako takovou.

Správné normy a certifikace

Pro standardní domácnosti se dá říct, že je tato oblast poměrně dost volná. Stačí jenom to, aby víceméně rozváděčová skříň dokázala splnit základní normy, které jsou dané pro konkrétní typ stavby. To by neměla u normálního domu být komplikace u žádného normalizovaného výrobku, který koupíte v profesionálních obchodech.

To ale neznamená, že nemohou být specifické případy. Ty mohou vzniknout hlavně na základě toho, že elektrický rozvaděč umístíme do různých materiálů, nebo jak již bylo v článku jednou zmíněno, umístíme jej dokonce do nekrytých venkovních prostor. Pro tyto případy se pak dá očekávat, že pro účely požární kontroly budou vyžadovány přísnější normy.

Ostatní

Odpadní i dešťová voda mají stále svoje využití. Jak toho ale docílit?

V domácnostech se už delší dobu počítá s tím, jak můžeme efektivně zachytávat a pracovat se ztrátami tepla, plynu či elektřiny. Všechny tyto oblasti přitom znamenají ekologickou úlevu i zlepšení hospodaření v domácnosti. Mimo toho všeho je ale poslední dobou aktivním tématem i dešťová voda. Téma je to aktivní hlavně proto, že teplejší klima dává vzniknout dlouhým a […]

Zobrazit
Ostatní

Co mají společného drobné zahradní nádrže a velká sila? Vždy je třeba hlídat správnou hladinu

Hlídání vody v nádržích nám může přijít jako naprostá samozřejmost, ale občas to není ani zdaleka tak jednoduché, jako by se nám mohlo zdát. Důvodem je už jenom ten fakt, že můžeme najít celou řadu různých hladinoměrů. Jednotlivé hladinoměry přitom mezi sebou mohou mít zásadní rozdíly hlavně v tom, jakým způsobem získávají informace o hladině. A pár […]

Zobrazit
Ostatní

Nedá se svítit? Ale dá, vyberte k tomu LED osvětlení

Základem vybavení každé domácnosti je osvětlení. Problém je, když je příliš slabé nebo nedokáže pokrýt všechna místa. Pokud máte po domě temná zákoutí nebo je v některých místnostech tak slabé osvětlení, že si kazíte oči, můžete to kdykoliv změnit. Světla se nekupují zrovna každý den, ale pokud se pro jejich nákup rozhodnete, neměli byste vybírat […]

Zobrazit