Odpadní i dešťová voda mají stále svoje využití. Jak toho ale docílit?

V domácnostech se už delší dobu počítá s tím, jak můžeme efektivně zachytávat a pracovat se ztrátami tepla, plynu či elektřiny. Všechny tyto oblasti přitom znamenají ekologickou úlevu i zlepšení hospodaření v domácnosti.

Mimo toho všeho je ale poslední dobou aktivním tématem i dešťová voda. Téma je to aktivní hlavně proto, že teplejší klima dává vzniknout dlouhým a suchým měsícům, které mohou znamenat problémy. Proto je tak potřeba začít přistupovat ideálně také k vodě jako takové.

Jaké problémy jsou už dávno vyřešené?

Pokud se pohybujeme v opravdu moderní domácnosti, tak už bychom neměli zažívat žádné razantní ztráty tepla nebo energií. Hlavním důvodem jsou mnohem dokonalejší konstrukce a způsoby měření, které mohou například eliminovat teplotní mosty. Mimo nich ale napomáhají ideální funkci nemovitosti také drobná zařízení, jako jsou výměníky tepla, nebo tepelná čerpadla. Díky nim je zisk odpadní energie a její využití na správném místě reálnou úlohou, a nejen problémem k řešení.

Využijte stoprocentně dešťové vody

Samotná dešťová voda je jedním z možných zdrojů, které jsme ale dlouho nedokázali dostatečně efektivně udržovat pro pozdější využití. Dnes je ale sběr dešťové vody mnohonásobně jednodušší díky možnostem, které přinášejí nádrže na dešťovou vodu. Díky jejich funkci není problém pod zemí uchovávat celé tisíce litrů vody.

O její opětovné použití se přitom postará čerpadlo, které pak umožňuje vodu používat na toaletách, venkovních pracích nebo pro zavlažování pozemku. Jedná se tak o efektivní řešení problémů se suchem, které jsou stále častější.

Šedá voda může dostat bonusový život

Takzvaná šedá voda je za normálních podmínek rovnou posílána do vzdálených čističek, kde se po táhlém procesu čištění vrací zpátky do oběhu. Jenže předtím, než pošleme šedou vodu pryč, se můžeme pokusit o zajištění recyklace šedé vody. To znamená, že dojde ještě v domácnosti přes speciální zařízení k pročištění vody. Ta se pochopitelně už nemůže vrátit do oběhu jako klasická pitná voda, ale může se využít jako standardní užitková voda například ke splachování toalet.

Ostatní

Co mají společného drobné zahradní nádrže a velká sila? Vždy je třeba hlídat správnou hladinu

Hlídání vody v nádržích nám může přijít jako naprostá samozřejmost, ale občas to není ani zdaleka tak jednoduché, jako by se nám mohlo zdát. Důvodem je už jenom ten fakt, že můžeme najít celou řadu různých hladinoměrů. Jednotlivé hladinoměry přitom mezi sebou mohou mít zásadní rozdíly hlavně v tom, jakým způsobem získávají informace o hladině. A pár […]

Zobrazit
Ostatní

Nedá se svítit? Ale dá, vyberte k tomu LED osvětlení

Základem vybavení každé domácnosti je osvětlení. Problém je, když je příliš slabé nebo nedokáže pokrýt všechna místa. Pokud máte po domě temná zákoutí nebo je v některých místnostech tak slabé osvětlení, že si kazíte oči, můžete to kdykoliv změnit. Světla se nekupují zrovna každý den, ale pokud se pro jejich nákup rozhodnete, neměli byste vybírat […]

Zobrazit
Ostatní

Materiál, který nikdy nezklame

Pokud materiál skutečně nikdy nezklame, tak je potřeba, abyste opravdu i vy přesně věděli, jak na to, abyste vždy pořídili skutečně to nejlepší, co je třeba. Stavební a zahradní kolečka, skládací kontejnery, motorová kolečka a elektrokolečka, vybavení měst a obcí, ruční dvoukolové vozíky, nádoby na odpad, držáky TV a monitor, to je jen malá ukázka […]

Zobrazit