Budoucnost soběstačných domácností? Možná je mnohem blíže, než vůbec tušíme!

Soběstačné domácnosti by se mohly někomu zdát jako realita ve velmi vzdálené budoucnosti, možná až science fiction. Ačkoliv nejsme schopni zajistit stoprocentní přesun domácností do fáze, kdy se z nich stanou opravdu stoprocentně soběstačné stavby, tak jsme již poměrně blízko.

Vyspělé moderní technologie nám umožňují ty nejdůležitější funkce domova spravovat s tím, že nepotřebujeme nutně dodávky externích energií. A nyní se do světa soběstačných domácností podíváme trochu hlouběji.

Čím se vůbec rozumí soběstačná domácnost?

Dobrou otázkou určitě je, co vůbec soběstačná domácnost je a co si pod ní představit. Asi tou nejlepší představou je nemovitost, která dokáže část energií vyrábět samostatně, nebo je dokáže adekvátně recyklovat. Do této kategorie mohou patřit nemovitosti vybavené vlastní elektrárnou, nebo ty, které používají tepelné čerpadlo na klíč. Ve své podstatě jde o drobné, již existující technologie, které se ale teprve dostávají do všeobecného užívání.

Blížící se budoucnost díky dotacím

Všechny zmíněné technologie, ale mají jeden zásadní kámen úrazu. Tím jsou přitom finance, které mohou být problémem zejména při prvotním pořízení všech podobných technologií. Jak ale podpořit jejich šíření? Výsledkem tohoto přístupu jsou státní dotace, díky kterým kupříkladu cena fotovoltaiky na rodinný dům nemusí přesáhnout jednu pětinu nákladů, kterou hradí přímo její nový majitel. Státu se pak postupně vrací jako výsledek modernizace domácností, zvyšování životní úrovně a také zlepšování životního prostředí a zvýšení ochrany klimatu.

Soběstačnost se týká také firem

Mnohé firmy se dostávají do určité fáze soběstačnosti díky propojení moderních technologií a trendů. Společnost vlastnící kombinaci, kterou je fotovoltaická elektrárna pro firmy a také vozový park elektromobilů, má najednou výhodu. Zatímco elektrárna vyrábí celý den energii, kterou skladuje v bateriích, mohou vozy plnit svoje povinnosti. Večer je stačí připojit na baterie a ráno je vše znovu připraveno. A to zcela zdarma a bez nákladů na energie, jako by tomu bylo bez fotovoltaiky.

 

Ostatní

Odpadní i dešťová voda mají stále svoje využití. Jak toho ale docílit?

V domácnostech se už delší dobu počítá s tím, jak můžeme efektivně zachytávat a pracovat se ztrátami tepla, plynu či elektřiny. Všechny tyto oblasti přitom znamenají ekologickou úlevu i zlepšení hospodaření v domácnosti. Mimo toho všeho je ale poslední dobou aktivním tématem i dešťová voda. Téma je to aktivní hlavně proto, že teplejší klima dává vzniknout dlouhým a […]

Zobrazit
Ostatní

Co mají společného drobné zahradní nádrže a velká sila? Vždy je třeba hlídat správnou hladinu

Hlídání vody v nádržích nám může přijít jako naprostá samozřejmost, ale občas to není ani zdaleka tak jednoduché, jako by se nám mohlo zdát. Důvodem je už jenom ten fakt, že můžeme najít celou řadu různých hladinoměrů. Jednotlivé hladinoměry přitom mezi sebou mohou mít zásadní rozdíly hlavně v tom, jakým způsobem získávají informace o hladině. A pár […]

Zobrazit
Ostatní

Nedá se svítit? Ale dá, vyberte k tomu LED osvětlení

Základem vybavení každé domácnosti je osvětlení. Problém je, když je příliš slabé nebo nedokáže pokrýt všechna místa. Pokud máte po domě temná zákoutí nebo je v některých místnostech tak slabé osvětlení, že si kazíte oči, můžete to kdykoliv změnit. Světla se nekupují zrovna každý den, ale pokud se pro jejich nákup rozhodnete, neměli byste vybírat […]

Zobrazit