
Hlídání vody v nádržích nám může přijít jako naprostá samozřejmost, ale občas to není ani zdaleka tak jednoduché, jako by se nám mohlo zdát. Důvodem je už jenom ten fakt, že můžeme najít celou řadu různých hladinoměrů.
Jednotlivé hladinoměry přitom mezi sebou mohou mít zásadní rozdíly hlavně v tom, jakým způsobem získávají informace o hladině. A pár velice často užívaných si představíme dnes.
Hlídání specifických látek
Hladinoměry se navíc mohou odlišovat nejen svojí technologií, ale také doporučeným použitím. Na jedné straně máme různé druhy použití podle místa, ale také se mohou odlišovat podle použití v konkrétních látkách.
Abychom dokázali docílit opravdu velice dobrého měření, tak ideálně potřebujeme mechanické hladinoměry. Jejich způsob sbírání dat je totiž velice výhodný právě do látek, které mohou mít i odlišné hustoty a vlastnosti než samotná voda. Může tak být ideální i pro měření hladiny v zásobnících olejů nebo paliv, které mají nejen že vyšší hustotu, ale také mohou být pro některé mechanismy příliš agresivní.
Velice podobné pneumatické hladinoměry
Stejně, jako mohou být velice užitečné hladinoměry mechanické do různých hustějších látek, tak podobné výsledky dokáží mít i pneumatické hladinoměry. Mezi mechanických a pneumatickým hladinoměrem je svým způsobem velký rozdíl ve způsobu samotného měření. Mimo toho je ale nutné říct, že oba dokáží bez problémů odesílat ve většině variant data i dálkově, díky čemuž tak jsou vhodné do systémů na vzdálenou kontrolu nádrží.
Tradiční, ale přesvědčivé typy měření
Vedle moderních kusů hladinoměrů ale můžeme najít ty vůbec nejjednodušší. Klasické hydrostatické hladinoměry přitom patří mezi technologie, které se na měření stavu hladin používají extrémně dlouhou dobu. Využívají ke svému měření hydrostatických hodnot, které mohou znamenat nejen samotnou hloubku, ale i povrchové napětí. Jsou tak naprosto ideální do vodě podobných směsí. Zde dokáží hydrostatické hladinoměry i přes svůj „věk“ nabídnout opravdu dobrou přesnost a stabilitu v měření.